8 Ocak 2014 Çarşamba

Diyalog diye diye dinden çıktılar | Gâvurlarla birlikte kilisede mezmurlar okudular

Fethullah gülen, fethullah gülen cemaati, gülen cemaati, dinler arası diyalog, avusturya, kilisede ayin yaptılar, kilisede ilahi okudular, fatma yıldız, katolik kilisesi, dinden çıktılar
Diyalog diye diye dinden çıktılar | Gâvurlarla birlikte kilisede mezmurlar okudularSonunda bunu da yaptılar! Avusturya devlet televizyonunda yayınlanan bir haber, Gülen cemaatinin Dinler Arası Diyalog maskesi altında Müslümanları nasıl dinden ettiğini, ebedi saadetlerini çaldığını ve asıl hedefin Misyonerlik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Artık cemaate mensup Müslümanları öylesine dejenere ettiler ki, haç ve put dolu Katolik kilisesinde, haşa "Allah üçtür" diyen, teslise inanan müşrik Hristiyanlarla beraber, bozulmuş İncil'den ilahiler okutup ibadet ettirdiler.  Haber, "Bu kadar da olmaz" dedirtti ve kamuoyunda şiddetli tepkilere sebep oldu. İşte o video: 


Avusturya devlet televizyon kanalı ORF, bu haberi internet sitesinde de yayınladı. Gayet net cümleler ile "Daha sonra katolik kadınlar ve müslüman kadınlar hep beraber manastır kilisesinde bir mezmur bile okuyorlar" deniliyor. Onlar bile bu kadarına inanamamış olmalılar. İşte o yayının sağlıklı bir Türkçe tercümesi!

***

Müslüman-Katolik kadın ruhbanlar buluşması

(Tercüme edilen asıl kaynak: 
http://religion.orf.at/stories/2559514/)


Haftasonu ilk kez müslüman kadın ruhbanlar ve katolik tarikatı kadın mensupları dinler arası diyalog için Viyana‘da buluştular. Bunun yanısıra erkek egemenliği altındaki dinlerde kadının pozisyonu tartışıldı.

Viyana’da ilk kez böyle bir buluşma gerçekleşti. 20 civarında müslüman kadın ruhban (hoca) ve 20 katolik tarikatı kadın mensupları Cumartesi günü bütün gün boyunca birbirleriyle diyaloglarına itina gösterdiler. Onların hedefi her birinin dinleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaktı. 

ORF / Markus Marschalek

20 civarında müslüman kadın ruhbanlar ve bir o kadar da katolik kadın tarikatı mensupları Viyana’da dinler arası görüşmesine geldiler.

Toplantı yeri olarak Steyler misyon rahibeleri, Viyana’nın Favoriten semtinde Alxinger sokağı üzerinde bulunan manastırlarını teklif ettiler. İçerik olarak konular cok dağınıktı. Örnek olarak „Küfür (Dini inkar – Blasphemy)“, „ erkek egemenliğindeki dinlerde kadının pozisyonu“ hakkında tartışıldı ve kendi kadın ruhbanların günlük hayatları üzerine birçok bilgi verildi.

Kişisel seviyede buluşmalar

Rahibe Felixine Kofler uzun zamandan beri Steyler misyon rahibeleri yaşlılarından, ama halen daha yaşlılar klübünde aktif olarak etkin ve toplantı yerinin ön alanında „Religion.ORF.at“ ekibimize müslüman kadın ruhbanlarını merakla beklediğini anlatıyor. 

Rahibe Felixine Kofler
ORF / Marcus Marschalek 
Rahibe Felixine Kofler bir Steyler misyon rahibesi ve Viyana’daki ilk müslüman-katolik kadın ruhbanlar görüşmesinin katılımcılarından biri. 

„İnancımızı ne kadar iyi şekilde aktarabiliriz? Bu soru bizi birleştiriyor.“

İslam‘da kadın ruhban (hoca) gibi bir şeyin olduğu toplantıya kadar bilinmiyordu. Südtirol‘da (Avusturya için kuzey İtalya’da coğrafi bir bölgenin ismi) doğmuş misyon rahibesi olarak cemaati için birçok ülkede bulunmuş ve şuan Viyana‘daki En Kutsal Üçlü Kilisesi’nin rahibeler cemaatinde yaşıyor. „Kim yabancı ise, halk o kişi hakkında konuşuyor ve kişileri çoğunlukla genel şablonlara bölüyorlar“, bunu kesinlikle istememediğini belirtiyor rahibe Felixine Kofler, ve bu buluşmada birçok özel görüşmeler bekliyor.


„Erkeklerin dinlerinde“ kadınlar

(Toplantı yerindeki) Ön alanda şimdiden müslümanlar tarafında da bu buluşmaya dair beklentiler çok büyüktü. Manastır rahibeleri için sorular hazırlandı, diye anlatıyor organizatörlerden Fatma Akyıldız. Almanya doğumlu Türk asıllı bir din öğretmeni ve 7 yıl Istanbul‘da okumuş. Batıdaki İslam imajının, kadının (dindeki) pozisyonunun görüntüsünden önemli ölçüde etkilendiğinden (çok) emin.

Bu, (hali hazırda) kullanıla gelen „haklarından yoksun“ müslüman kadını klişelerinde bir daha bulunamayan modern avrupalı bir müslüman kadın için bir meydan okuma. 20 yıldır Avusturya’da yaşıyor ve sosyal, ekonomik veya toplumsal haksızlıkların nadiren dini bir kökeni olduğunu göstermek istiyor. „ Bunun aksine: Kur’an, kadını ve erkeği bir seviyede tutuyor. - Erkekten veya kadından her kim mü'min olduğu halde bir sâlih amelde bulunursa, elbette onu temiz bir hayat ile yaşatırız ve onları yapar oldukları amellerin daha güzeliyle muhakkak ki, mükâfaata erdireceğiz.- diye Kur’an’ın 16. suresinden (bir ayet) zikrediyor Fatma Akyıldız (Nahl Suresi – Ayet 97).


Küfür (Dini inkar) konusu

Kısa bir tanıtım turundan sonra kadınlar öğleden öncesi için „ İslami ve katolik bakışından dini hassasiyetler“ konusunu seçtiler. „ Fikir özgürlüğünün sınırı nerededir (nereye kadardır)?“ 

Fatma Akyıldız
Fatma Akyıldız - ORF / Marcus Marschalek
Fatma Akyıldız buluşmanın organizatörlerinden biridir. 

„İslam‘da erkeklerin ilk öğretmenleri genellikle kadınlardir. Erkekler ve kadınlar İslam‘da eşit değerdedir. Kur’an’da buna işaret eden bir çok ayet bulunur.“


"Küfür (inkar) nerede başlar?“ „ Dini duyarlılıklar fikir özgürlüğünü kısıtlamalı mı?“Kadın ruhbanların yüzleşmek istediği sorular bolluğu. Amerikalı bir film yapımcısının Peygamber Muhammed hakkındaki kışkırtıcı ve medyada çok mevcut olan bir film olay olan bir durum. Daha fazlasi için –Muhammed-Film– Şiddet ve Akıl (burada film hakkında Almanca bir makalenin linki verilmiş).

Bu turda, böyle bir filmin yorumlanmadan ortada bırakılamayacağı müslüman kadınlar için çok net.

(Bu filme karşılık) Olası bir cevap niteliği taşıyan bir film genel kurulda sunuldu. Tarihsel gerçeklere dayanan, peygamberin hayatını anlatan ve Kur’an’dan birçok sureleri zikreden „başka“ bir Muhammed filminden sahneler. Sonra birçok tarikat (mensubu) kadınların „Dinlerimizin birbirine bu kadar çok benzemesi çok ilginç“ dedikleri duyuluyor.


Tek Tanrı

Öğle vakti pusula yardımıyla müslüman kadınlar için ibadet yönü (kıble) belirleniyor. Namazlıklar seriliyor ve kadınlar ritüel yıkanmaya (abdest almaya) gidiyorlar. Bu arada Fatma Akyıldız katolik tarikatı rahibelerine islami öğle ibadetini ve kendisinin bir kadın olarak eğer bir erkek bulunmadığı takdirde imam olarak ibadete başkanlik edebileceğini (namaz kıldırabileceğini) anlatıyor. Buna bağlı olarak katolik kadınlar „Efendimizin melekleri“ (mezmurunu) okuyorlar, onların öğle ibadeti. Daha sonra katolik kadınlar ve müslüman kadınlar hep beraber manastır kilisesinde bir mezmur bile okuyorlar. Hristiyan anlayışındaki Üçlü Tanrı (Teslis) inancı hakkındaki teolojik tartışmalar es geçildi (atlandı). İbadette yönelinecek bir tek tanrı vardır, katılımcıların genel inancı (kanısı) böyleydi. 


Fatma Ayyıldız ve teslise inanıp "Allah üçtür" diyen Katolik kadın rahibeler / Avusturya
Müslüman(!) kadınlar,  "Allah üçtür" diyen Katolik kadın rahibeler ile birlikteler / Avusturya

 Beraber tartışmak, ibadet etmek ve birbirlerini tanımak bu buluşmanın merkezinde bulunuyor.


Asıl kaynak: "Daha sonra katolik kadınlar ve müslüman kadınlar hep beraber manastır kilisesinde bir mezmur bile okuyorlar."


Viyana manastırında oryental kokular

Oryantal kokular odada akıp gidiyor. Şiş kebap, humus, ezme salata öğle paydosunu (adeta) yakın doğu boyunca çok lezzetli bir keşif gezisine dönüştürdü. Şimdi birlikte özel konulşmalara girmek için bir çok imkan var, daha başka ortak noktaları keşfetmeye yarayan bir fırsat. „Biz maalesef halen daha birbirimiz hakkında çok az şey biliyoruz“ diye anlatıyor Fatma Akyıldız „Religion.ORF.at“ ile olan görüşmesinde.

Bazı müslüman kadınlar „burada diğerlerini çok merak ediyoruz“ diye vurguluyor, muhakkak bir manastır gezintisi ve katolik manastır rahibelerinin günlük hayatları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorlar. Fazla uzatmadan program degiştiriliyor ve bir grup manastır içinde gezintiye başlıyor.

Başörtüsü ve peçe

Kütüphane, manastırın bahçesi, ibadet odası ve Steyler misyon rahibelerinin odaları dolaşıldı. Toplantıya katılan 5 (katolik) tarikat kadını burada evlerindeler ve manastırlarını tanıtıyorlar. Onlardan 2 tanesi (üzerlerinde) cemaatlerine özgü kıyafetler ve bir başörtüsü taşıyorlar, (diğer) 3’ü de sivil kıyafetlerle dolaşıyor. Müslüman kadınlar burada toplanan cemaatin rahibelerinin başörtüsü ve peçe hakkındaki düşüncelerini tam olarak öğrenmek istiyorlar. Bu bir adettir, emir değil diye cevaplıyorlar rahibeler. Bu arada hemen hemen bütün tarikat cemaatlerinde kadınların bu konuda kendileri karar vermeleri serbest bırakılmış.

Devamı geliyor


Toplantı salonunda müslüman ve katolik ruhban kadınlar birbirleri hakkında daha birçok şeyi merak ettiklerinin farkına varıyorlar. Bundan başka ziyaretler kararlaştırılıyor.Böylece Fatma Akyıldız artık yakında rahibe Felixine Kofler’i yaşlı kadın ve erkeklerle beraber işinde ziyaret etmek istiyor ve katolik tarikat rahibeleri şimdiden gelecek Pazar günü camii cemaatinde bir ziyaret için bir randevu belirlediler.


Marcus Marschalek, religion.ORF.at
19.11.2012 tarihinde yayımlandı.

***
Yayına hazırlayan ve tercüme eden: www.AkademiDergisi.com 

Fatma Akyıldız'a sorularınız için Facebook profili bulduk: https://www.facebook.com/fatma.akyildiz.5

***

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:


Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Gülen cemaatinin Avusturya mensuplarının Teslis Kilisesindede bozulmuş incil'den mezmurlar okuyup müşrik ibadeti ettikleri anların fotoğrafları:

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Öne çıkanlar