29 Ocak 2014 Çarşamba

"Filmde olsa millet güler" | Fethullah Gülen'in ceketinin üzerinden tansiyon ölçtürmesi tartışmalara sebep oldu.

fethullah gülen, fethullah gülen roportajları, tansiyon ölçtürmesi, bbc roportajı, paralel devlet,
"Filmde olsa millet güler"  | Fethullah Gülen'in ceketinin üzerinden tansiyon ölçtürmesi tartışmalara sebep oldu.
Fethullah Gülen'in BBC mülakatında tansiyonunu ölçtürdüğü an tıp dünyasında tartışma yarattı. Gülen'in ceketinin üzerinden tansiyonunu ölçtürmesi doktorlara göre normal bir doktor davranışı değil.
İşte Odatv'nin görüş aldığı doktorların Gülen'in tansiyonunu ölçtürdüğü an üzerine söyledikleri:

Ahmet Boyacıoğlu (Genel Cerrah, Gezici Festival Başkanı): Tansiyon almada işin aslı atışları duymak. Ceketin üzerinden de dinlersin, ama komik olur. Sağlıklı olmaz. Bir filmde kullansan, millet güler.
Prof.Dr. Ümit Özyurda (Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı):Kola sarılan bildiğimiz tansiyon aletleriyle ceket veya başka bir giysi üzerinden tansiyon ölçülmez. Doğru değildir.
Mehmet Altınok (cerrahi onkoloji): Doğru değil. Tıbbi değil. Bilimsel değil. Özellikle kol açılır, üst tarafından damara baskı yapılacak şekilde sıkmasın diye gevşetilir. Manşon takılır ve ölçülür.
Prof.Dr.Suat Çağlayan (Çocuk Hastalıkları): Böyle bir tansiyon alma, ölçme yöntemi yoktur. Toplumun alıştığı fotomontajlardan biri değilse, tuhaf. Bu şekilde tansiyon aldırmasının mantığı da yok.

Dr.Haluk Gülmez, Psikiyatri uzmanı: Ceket üzerinden tansiyon alındığına daha önce hiç tanık olmadım. Böyle tansiyon alınmaz, doğru da değildir, amacına uygun da değildir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Öne çıkanlar