2 Şubat 2014 Pazar

Gülen'le konuşan gazeteci o röportajı anlattı

Fethullah gülen, bbc roportajı, gazeteci, cemaat, güney yıldız, hüseyin yayman, mit, Recep Tayyip Erdoğan, paralel devlet, paralel yapı, cia ajanı fethullah gülen, gizli kardinal,
Gülen'le konuşan gazeteci o röportajı anlattı

Fethullah Gülen'le uzun bir aradan sonra tv röportajı yapan BBC muhabiri Güney Yıldız, Gülen'e 'gerçekten merak edilen' soruları neden sormadığını açıkladı.Fethullah Gülen’le Pensilvanya’daki evinde röportaj yapan BBC muhabiri Güney Yıldız, röportajın arka planını Vatan gazetesinden Hüseyin Yayman’a anlattı.

Yıldız, ‘MİT olayını, TIR meselesini ve ses kayıtlarını’ Gülen’e neden sormadığını ‘ zaman kısıtlıydı’ diyerek açıklarken, ‘cemaat üyesi misiniz?’ sorusuna ilginç bir cevap verdi.

İşte Yayman’ın bugünkü köşesinden ilgili bölüm:

Gülen cemaati üyesi misiniz? 

Ben gazeteciyim ve BBC’de çalışıyorum. Herkese ve her kesime eşit mesafede durmak zorundayım. Geçmişte farklı kesimlerle ilgili haberler ve söyleşiler yaptım. Türkiye’deki siyasi kutuplaşmanın dışında kalmak için çaba sarf ediyorum. Bugün bunları söyleyenler, yarın başka biri ile söyleşi yaptığımda eminim başka yakıştırmalar yapacaklardır.

‘MİT olayını, TIR meselesini, ses kayıtlarını’ neden sormadığınız merak ediliyor? 

Öncelikle şunu ifade edeyim. Bu 16 yıl sonra televizyon için yapılan ilk röportaj olmasının yanı sıra Gülen ile yüzyüze yapılan nadir röportajlardan da biriydi. Dolayısıyla, son birkaç haftanın gündeminin dışına çıkmaya ve daha genel meselelerle ilgili sorulara da cevap almaya çalıştık. Röportajın tam hakkını vermek için saatlere ihtiyaç vardı. Bize doktorlar tarafından 20 dakikadan az bir süre tanınmıştı. Biz o süreyi aşabildik. Her soruyu, muhtemelen bu son sorum düşüncesiyle sorduğum için tercih yapmak zorundaydım. Ya herhangi bir konu üzerine yoğunlaşıp röportajı sınırlayacaktık ya da birçok konudaki iddiaları sorup yanıt almaya çalışacaktık. Zaman sorunu ve söyleşinin odak kaybı yaşamaması için bazı soruları elemek durumunda kaldık.

Gülen’in sağlığı nasıldı? 

Doktorlarının bize söylediği ciddi sağlık sorunları yaşadığı yönündeydi. Bedensel olarak bazı sorunları fark etsem de olaylara hakim ve zihinsel olarak sağlam gördüm.

Gülen-Erdoğan mücadelesinde sizce bundan sonra ne olacak? İzleniminiz ne oldu?
BBC kurallarınca yayınlarımız dışında siyasi bir değerlendirmede bulunamam. Aslında bunun ipuçları söyleşide var. Gözlemlediğim kadarıyla yolsuzluklar meselesinde kendinden emindi. Bazı konularda net konuştu. Etrafındaki insanlar dahi buna şaşırdılar. Konuşmalar çok katmanlıydı ve sürekli semboller ve metaforlar kullandı. Kimi zaman sert mesajlar verdi, kimi zaman uzlaşmaya açık bir dil kullandı.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Öne çıkanlar